BİRİNCİLİK MUĞLA BAROSU’NUN!

30.04.2017

Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen 2017 yılı TBB Avukat Stajyerleri Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışması Finali, 29-30 Nisan 2017 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Şubat ayında 57 baronun katılımıyla ve yedi coğrafi bölgede eş zamanlı olarak yapılan yarışmanın ilk aşamasında bölge birinciliğini alan takımlar bu kez Türkiye derecesine girme mücadelesi verdi.  

Tekirdağ, Muğla, Antalya, Kayseri, Amasya, Kars ve Şanlıurfa Barolarına kayıtlı avukat stajyerlerinin katıldığı final yarışmasında birinciliği Muğla Barosu stajyerleri alırken, Amasya Barosu Stajyerleri ikinci, Antalya Barosu stajyerleri de üçüncü oldu.

TBB Başkan Yardımcısı ve Eğitim Merkezi Başkanı Av. Berra Besler’in teşekkür konuşmasıyla başlayan ödül töreninde; jüri üyeleri Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Yenisey’e, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu’na, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi Başkanı Doç. Dr. Seydi Kaymaz’a, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Murat Öksüz’e ve İstanbul Barosu’ndan Avukat Fikret İlkiz’e teşekkür plaketi sunuldu.

TBB Eğitim Merkezi Başkan Yardımcısı Av. Alpay Sungurtekin’in yarışma sonuçlarını açıklamasının ardından TBB Başkan Yardımcısı ve Eğitim Merkezi Başkanı Av. Berra Besler, Yürütme Kurulu Üyeleri ile birlikte dereceye girenlere ödüllerini taktim etti.

Ödül töreni fotoğrafları için tıklayınız

Yarışma fotoğrafları için tıklayınız

MESLEĞİMİZİN GELECEĞİ EMİN ELLERDE

TBB Başkan Yardımcısı ve Eğitim Merkezi Başkanı Av. Berra Besler ödül töreninde yapığı teşekkür konuşmasında şunları söyledi:

Büyük bir ekibin aylar süren özveri ve emeğinin ürünü olan 2017 yılı Avukat Stajyerleri Türkiye Kurgusal Duruşma Yarışmasını muhteşem bir finalle taçlandırdık.

Biz bu yarışmada öğretirken öğrendik, öğrenirken öğrettik değerli arkadaşlarım.

Mesleki dayanışmanın en güzel örneklerinden birini yaşarken, bilginin ve ekip halinde çalışmanın gücüne tanık olduk.

Mesleğimizin geleceğinin emin ellerde olduğunu gördük; umutlarımızı, enerjimizi ve güvenimizi tazeledik.

Medeni cesarete sahip, etik kurallara bağlı genç meslektaşlarımız göğsümüzü kabarttı, onlarla gurur duyduk.

Yarışmaya katılan 57 baromuzun avukat stajyerlerine sesleniyorum:

Bu onur, bu zafer hepinizin değerli genç meslektaşlarım. Hepinizi ayrı ayrı kutluyorum. Hepiniz kazandınız, hepimiz kazandık.

Bir süre sonra stajınız bitecek ve Avukatlık Yemini edeceksiniz. Köle olmayı da efendi olmayı da reddeden mesleğimizin mensupları olarak yemininize sonuna kadar sadık kalacağınıza ve hukukun üstünlüğü ilkesinden asla ayrılmayacağınıza yürekten inanıyorum.

Mesleğimize hoş geldiniz, iyi ki geldiniz!

Yarışma boyunca duruşmaları sabır ve özenle yöneten değerli jüri üyelerimizin engin bilgi ve deneyimlerinden hepimiz yararlandık.

Değerli hocalarım Prof. Dr. Feridun Yenisey’e, Prof. Dr. Ayşe Nuhoğlu’na; Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi Başkanı Doç. Dr. Seydi Kaymaz’a, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Murat Öksüz’e ve değerli meslektaşım Avukat Fikret İlkiz’e sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Bildiğiniz gibi Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu olarak dört yıllık görev süresimizi tamamlamak üzereyiz. Bu etkinlik, Türkiye Barolar Birliği Eğitim Merkezi’nin bu çalışma döneminin son etkinliği olarak da özel bir anlam taşıyor. 

Çalışmalarımıza her zaman destek olan Türkiye Barolar Birliği’nin Sayın Başkanı Sayın Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’na ve Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarıma; birlikte çalışmaktan onur duyduğum TBB Eğitim Merkezi Yürütme Kurulu üyesi dava arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

“Adı yarışma, özü eğitim” olan bu çalışmaya katılan tüm barolarımızı, ayrıca burada bizlerle birlikte olan Sayın Baro Başkanlarını ve yönetim kurulu üyelerini, Barolarımızın staj kurul ve merkezlerinin temsilcilerini, bu çalışmaya emek veren Baro çalışanlarını ayrı ayrı kutluyor, kendilerine vermiş oldukları katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Bu büyük organizasyonun başarıyla gerçekleşmesi için özveriyle çalışan Türkiye Barolar Birliği’nin ve Eğitim Merkezimizin çalışanlarının her birine ve Danışmanımız Nevzat Aydın’a ayrıca teşekkürlerimi sunuyor, hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum.